Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020. 

24 sierpnia 2021 ? 5 września 2021  #KibicujemyParaolimpijczykom

Paraolimpiada w Tokio rozpoczyna się dziś 24 sierpnia 2021 roku. Zmagania sportowców potrwają prawie dwa tygodnie. Zakończenie zmagań 5 września. Sportowcy wystartują w 22 dyscyplinach i będą walczyć o 540 kompletów medali tyle jest właśnie konkurencji.

W 2013 roku Tokio zostało wybrane na organizatora igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w 2020 roku. Japonia jest organizatorem igrzysk po raz kolejny po 56 latach ponieważ wcześniej Tokio było gospodarzem igrzysk w 1964 roku.

Paraolimpiada to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w 2021 roku. W Rio Polacy spisali się można powiedzieć na medal w rezultacie mogliśmy dziewięciokrotnie wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego. Teraz też będziemy śledzić poczynania naszych sportowców i trzymać za nich kciuki.

We wszystkich konkurencjach paraolimpijskich będzie uczestniczyć ok. 4,5 tysiąca zawodników ze 160 krajów. W tym znakomitym gronie będzie 90-osobowa reprezentacja Polski. Niestety zawody mają odbywać się bez publiczności, więc zabraknie wówczas na nich cesarza i innych członków jego rodziny. Wyjątek uczyniono tylko dla dzieci w wieku szkolnym, które przy zachowaniu sanitarnych rygorów bezpieczeństwa w ramach programu edukacyjnego będą mogły oglądać konkurencje olimpijskie na trybunach. Cesarz Japonii Naruhito będzie jednak uczestniczył w ceremonii otwarcia igrzysk paraolimpijskich w Tokio.

Program igrzysk paraolimpijskich w Tokio obejmuje 22 dyscypliny. Po raz pierwszy w historii rywalizować będą zawodnicy uprawiający dyscypliny debiutujące – badminton i taekwondo.
Polska reprezentacja składa się z 90 zawodników, którzy wezmą udział w 12 dyscyplinach.

Skład naszej kadry na stronie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego – https://paralympic.org.pl/.

Igrzyska paraolimpijskie liczby:

  • 4400 zawodnicy
  • 160 reprezentacji narodowych
  • 1750 kobiet
  • 2650 mężczyzn
  • 22 dyscypliny
  • 540 konkurencji

Hasło Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich ?United by emotion? ?Zjednoczeni przez emocje?

Hasło Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich odwołuje się do przesłania, w myśl którego choć jako ludzie jesteśmy różni pod bardzo wieloma względami to jednak podczas rywalizacji sportowej jesteśmy zjednoczeni przez emocje: podziw dla sportowców, zachwyt nad możliwościami człowieka.

Someity – Oficjalna maskotka Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio

Oficjalną maskotką Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio jest Someity.
Wybór maskotki igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich Tokio 2020 poprzedziło głosowanie rozpoczęte jeszcze w 2017. Zwycięską parę maskotek ogłoszono w 2018 ? wybory wygrała para stworzona przez projektanta Ryo Taniguchiego. Maskotki nazwano Miraitowa i Someity.

Maskotka Someity została nazwana od jednego z rodzajów drzewa wiśniowego, someiyoshino, choć nazwa ma też odnosić się do angielskiego wyrażenia so mighty (?bardzo potężna?).

 

paraolimpiada