Pionizatory dla dzieci

Kliknij tu, aby rozwinąć. Znajdziesz tu najważniejsze informacje o pionizacji naszych małych pacjentów.

Refundacja kod NFZ (P.126) do 3200 zł. w 100% dzieci do 18 lat

Pionizatory parapodium rehabilitacyjne dla chorych dzieci z ograniczoną zdolnością poruszania się zrobienie kilku kroków to często nie lada jaki wyczyn. Niektóre maluchy są całkowicie pozbawione możliwości chodzenia. Takie osoby, aby mogły w miarę normalnie funkcjonować muszą korzystać z różnych specjalnie skonstruowanych wspomagaczy, dzięki którym mogą poruszać się i utrzymywać chociaż przez chwilę ciało w pozycji pionowej. Dostępne na rynku urządzenie, które pomaga w utrzymaniu sylwetki w pionie i w samodzielnym przemieszczaniu się to pionizator, który znany jest też pod nazwą parapodium.

Co to jest pionizator?

To sprzęt rehabilitacyjny, rodzaj ortezy, która pomaga dziecku utrzymać stabilną pozycję stojącą i jednocześnie przemieszczać się. Pionizator dziecięcy posiada podstawę o dużej powierzchni. Przeznaczony głównie dla osób z porażeniem kończyn dolnych i tułowia. Dzięki urządzeniu są one w stanie utrzymać pozycję stojącą i to bez konieczności podtrzymywania się na kulach. Dodatkowo pionizator dla dzieci ma wiele innych zalet, między innymi:

– przywraca prawidłową pracę narządów wewnętrznych (pomaga w trawieniu, korzystnie wpływa na układ krążenia), – przywraca napięcie mięśni posturalnych (wszystkie mięśnie, które biorą udział przy kształtowaniu prawidłowej sylwetki człowieka, głównie mięśnie pleców, barków, brzucha, odcinka lędźwiowo-krzyżowego pleców), – poprawia stan psychiczny, zwłaszcza u starszych dzieci, – pomaga w wykonywaniu codziennych czynności.

Podsumowując, pionizator dziecięcy stosujemy zawsze w sytuacji kiedy maluch nie jest w stanie utrzymać pozycji pionowej. W jego przypadku sprzęt ma pomóc utrzymać się na nogach i umożliwić samodzielne poruszanie się.

Od kiedy wprowadzamy pionizator do rehabilitacji dziecka?

Pionizator dziecięcy jest całkowicie bezpieczny i wydaje się być najlepszym rozwiązaniem stosowanym podczas rehabilitacji narządów ruchu. Dzięki niemu możliwa jest całkowita kontrola nad ciałem chorego. Wczesna rehabilitacja daje szybką poprawę stanu zdrowia, dlatego też pionizator aktywny dla dzieci powinien zostać wprowadzony do ćwiczeń już w momencie kiedy widzimy, że maluch może mieć problem z chodzeniem. Pozwala to uniknąć ewentualnych problemów z kręgosłupem. Wskazaniem jest rehabilitacja przy takich chorobach, jak:

1. niedowład kończyn dolnych, 2. niedowład wynikający z urazu kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego, czy piersiowego, 3. demineralizacja rdzenia kręgowego, 4. mózgowe porażenie dziecięce.

Działanie i budowa pionizatora

Pionizator ma pomóc dziecku w utrzymaniu prawidłowej, stojącej postawy i to niezależnie od jego stopnia niepełnosprawności i stopnia zaawansowania choroby. W większości urządzeń podstawowym elementem budowy jest specjalny podest. Jeżeli takiego brak, to wtedy jego funkcję pełni podłoże, na przykład podłoga. W tym przypadku pacjent podtrzymywany jest za pomocą odpowiedniej konstrukcji stabilizującej. Dodatkowo, urządzenie może być wyposażone w blokady stóp i kolan. Dziecko umieszczamy w pionizatorze korzystając z odpowiednich pasów i obejm.

Parapodium – rodzaje

1. pionizator dynamiczny dla dzieci (przy porażeniach i niedowładach kończyn), 2. pionizator statyczny (dla osób chorych na przepuklinę oponowo ? rdzeniową, MPD), 3. parapodium awertykalne (pomaga stopniowo dochodzić do pozycji wyprostowanej), 4. pionizator mobilny umożliwiający poruszanie się bez pomocy osoby trzeciej.

Wybór odpowiedniego pionizatora zależy w głównej mierze od stanu chorego. Inny będzie dobry dla osób z porażeniem i niedowładami, a inny dla osób, które ze względu na swój stan muszą stopniowo dochodzić do pozycji stojącej. Pionizator statyczny dla dzieci o sztywnej konstrukcji pomaga utrzymać prawidłową postawę u dzieci, u których w wyniku choroby, ciało pozostaje wiotkie. Niektóre dostępne modele zostały doposażone o dodatkowe moduły, takie jak na przykład: stolik, który ma ułatwić karmienie, czy możliwość odtwarzania muzyki. Pionizator dynamiczny dziecięcy jest szczególnie polecany dzieciom i młodzieży chorej na różne postacie mózgowego porażenia dziecięcego, przepuklinę oponowo – rdzeniową, uszkodzenia rdzenia kręgowego z niedowładami, czy ciężkimi zaburzeniami utrzymania równowagi.

Cena ile kosztuje pionizator?

Parapodia nie należą do najtańszego sprzętu rehabilitacyjnego. Koszt zakupu dostępnych na rynku urządzeń jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Pionizator dziecięcy cena jest uzależniona między innymi od: 1. wybranego modelu, 2. wyposażenia w dodatkowe moduły, 3. wyposażenia ponadstandardowego (dłuższy pas biodrowy, piersiowy, tapicerka ze skóry naturalnej, itp.).

Wyświetlanie wszystkich wyników: 9