Dofinansowania | Lista kodów refundacji NFZ

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o dofinansowaniach
dofinansowania nfz pfron pcpr

Dofinansowanie refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Zasady zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 06.12.2013r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Zawiera ono szczegółowy wykaz refundowanych przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, wysokość udziału własnego Świadczeniobiorcy, kryteriów ich przyznawania oraz okresów ich użytkowania.

Jak uzyskać dofinansowanie krok po kroku

Każdej ubezpieczonej osobie niepełnosprawnej przysługuje bezpłatne lub z dopłatą zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze. Są to między innymi: wózki inwalidzkie, pionizatory, siedziska rehabilitacyjne, poduszki przeciwodleżynowe, stabilizatory, gorsety, protezy kończyn, kule, laski, materace przeciwodleżynowe, inhalatory, pieluchy i inne. Poniżej opis formalności których należy dopełnić aby uzyskać dofinansowanie na przykładzie wózków inwalidzkich. O dofinansowanie NFZ na zakup wózka inwalidzkiego osoby dorosłe mogą ubiegać się raz na 4 lata, a dzieci od 3 do 18 r.ż. raz na 3 lata. W przypadkach uzasadnionych okres ten może zostać skrócony. Jeśli pacjent dostał dofinansowanie na wózek inwalidzki, może jednocześnie ubiegać się o dofinansowanie do innego sprzętu np. pionizator, ortezy. Osoba która stara się o dofinansowanie musi mieć aktualne ubezpieczenie.

Krok 1

Skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do lekarza specjalisty.

Krok 2

Uzyskanie zlecenia od lekarza specjalisty(ortopedy, neurologa, lekarza rehabilitacji medycznej, reumatologa, chirurga) na odpowiedni wózek.

Krok 3

Potwierdzenie wniosku w Wojewódzkim oddziale NFZ zgodnym z miejscem zamieszkania.

Krok 4

Kontakt z naszym konsultantem celem pomocy w realizacji wniosków, załatwieniem formalności związanych z dalszym etapem uzyskania dofinansowania, uzgodnienie terminu prezentacji oraz pomiaru i doboru wózka inwalidzkiego.

Poniżej tabela lista kodów NFZ na zaopatrzenie ortopedyczne i środki pomocnicze – pozycje wybrane.

Kod w NFZ Kod wg MZ z 06.12.13 Nazwa wyrobu medycznego na zlecenie Limit NFZ w zł. Procent refundacji NFZ
P.116 P.116 Poduszka przeciwodleżynowa pneumatyczna 500 zł 70%
P.117 P.117 Materac przeciwodleżynowy (z wyłączeniem materacy piankowych) 400 zł 70%
P.125 P.125 Pionizator 2 000 zł 100%
P.127 P.127 Wózek inwalidzki ręczny 600 zł 100%
P.128.01 P.128 Wózek inwalidzki dziecięcy – dla dzieci 600 zł 100%
P.129.00 P.129 Wózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku – dla dorosłych 1 700 zł 100%
P.129.01 P.129 Wózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku – dla dzieci 1 700 zł 100%
P.130.00 P.130 Wózek inwalidzki specjalny (z wyłączeniem wózka inwalidzkiego toaletowego) – dla dorosłych 3 000 zł 100%
P.131.01 P.131 Wózek inwalidzki specjalny dziecięcy(z wyłączeniem wózka inwalidzkiego toaletowego) – dla dzieci 3 000 zł 100%

Dofinansowanie

Osoby, które mają problem z wpłaceniem udziału własnego lub potrzebują sprzętu, którego cena przekracza kwotę refundacji NFZ, mogą ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR), wynoszące nawet do 150% limitu wyznaczonego przez NFZ, np.:

Wózek wykonany ze stopów lekkich z systemem szybkiego demontażu kół:
NFZ (100%): 1700zł + PCPR (150%NFZ): 2550zł = 4250zł

Wózek inwalidzki specjalny
NFZ (100%): 3000zł + PCPR (150%NFZ): 4500zł = 7500zł

Aby otrzymać takie dodatkowe dofinansowanie, należy złożyć do PCPRu / MOPRu odpowiednie dokumenty:

  • wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania na sprzęt medyczny PCPR/MOPS (dostępny w każdym oddziale)
  • ksero zlecenia (wniosku) wydanego przez lekarza specjalistę (NFZ)
  • fakturę pro formę lub końcową na dany sprzęt, np. wózek
  • orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
  • oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna, w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym

Dofinansowanie z PCPR/MOPR na sprzęt rehabilitacyjny, który nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jest to forma dofinansowania, która umożliwia otrzymanie kwoty w wysokości maksymalnie 60% wartości wybranego sprzętu. Ten typ dofinansowania dostępny jest przy zakupie różnego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego, w tym sprzętu do ćwiczeń, mat do hydromasażu, sprzętu toaletowego dla niepełnosprawnych, koncentratorów tlenu i wielu innych produktów do rehabilitacji.

Dofinansowanie z PCPR/MOPR do likwidacji barier w komunikowaniu się i barier technicznych.

Kolejna z form dofinansowania, umożliwiająca uzyskanie dofinansowania w wysokości nawet do 80% wartości sprzętu. Dofinansowanie to można uzyskać starając się np. o zakup łóżka rehabilitacyjnego, podnośnika wannowego, transportowo-kąpielowego, schodołazu jak również wieli innych specjalistycznych urządzeń, których celem jest ułatwienie przemieszczania się osobom niepełnosprawnym.

Naszą misją jest poprawianie komfortu życia osób, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne poruszanie się. Sklep medyczny, który stworzyliśmy w odpowiedzi na potrzeby osób chorych lub niepełnosprawnych, stanowi kompleksową ofertę, w której dostępny jest zarówno sprzęt rehabilitacyjny, ortopedyczny, wózki inwalidzkie, jak i schodołazy czy pionizatory. Sprzedaż oraz wypożyczalnia sprzętu medycznego kierowana jest do rodzin i osób, których zdolności samodzielnego funkcjonowania zostały ograniczone w wyniku choroby lub urazu ortopedycznego.

W ofercie naszych urządzeń rehabilitacyjnych dostępne są łóżka, pionizatory, rowerki, siedziska, podnośniki i pozostały asortyment ortopedyczny, którego zadaniem jest angażowanie mięśni i wzmacnianie ich dla poprawy sprawności. Sprzedaż sprzętu medycznego nie ogranicza się jedynie do urządzeń rehabilitacyjnych, ale także tych, które pozwalają na samodzielne, codzienne funkcjonowanie. Wśród tego rodzaju produktów dostępne są różnego rodzaju wózki inwalidzkie: elektryczne, aktywne czy pielęgnacyjne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Każdy model sprawdza się dla innych potrzeb i możliwości użytkownika, dlatego zapewniamy dobranie odpowiedniego wózka inwalidzkiego, który spełni wszystkie Państwa wymagania. Proponowane w sprzedaży urządzenia dostępne są także w ramach naszej wypożyczalni dla mieszkańców województwa lubelskiego i jego okolic.

Początek firmy REHA-MAX w branży medycznej przypada na 2012r. Pierwszy sklep stacjonarny z refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia powstał początku 2015r. Nieustannie się rozwijamy, nie ograniczając się tylko do województwa lubelskiego ale działamy na terenie całego kraju przez co zdobyliśmy już duże grono zadowolonych pacjentów.

Głównym celem naszej firmy jest poprawa komfortu jakości życia osób chorych i niepełnosprawnych zarówno dorosłych jak i dzieci. Nasze działania nie ograniczają się wyłącznie do sprzedaż sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, ale staramy się pomóc w doborze najbardziej odpowiedniego zaopatrzenie do potrzeb pacjenta tak, aby pomóc mu w lepszym funkcjonowaniu. Każdego traktujemy indywidualnie. Od początku działalności naszym priorytetem, którym kierujemy się w doborze sprzętu dla wszystkich pacjentów, jest wysoka jakość i zadowolenie.
Oferujemy sprzęt najwyższej jakości renomowanych producentów zarówno polskich, jak i zagranicznych.
Dodatkowo służymy radą i pomocą w uzyskaniu dofinansowania z NFZ, środków PCPR, MOPR, jaki i fundacji.

Nasz zespół to młodzi, wykwalifikowani, pełni pasji ludzie z wykształceniem medycznym z zakresu fizjoterapii, którzy w profesjonalny, fachowy sposób pomogą Państwu w doborze odpowiedniego do potrzeb zaopatrzenia.